|
![]() |
ISSN 1214-9675 Server vznikl za podpory Grantové agentury ČR. 21. ročník |
Témata
Doporučujeme
Kontakt
|
![]()
Vydáno dne 31. 10. 2005 (14166 přečtení) |
Vyšší využití přenosové rychlosti sítí pro další generaci služeb |
||
Rozhraní na fyzické vrstvě |
Využití přenosové rychlosti |
|
bez využití VCAT |
s využitím VCAT |
|
Ethernet 10 Mbit/s |
STM-0 …VC-3 (20%) |
VC-12-5v (91%) |
Ethernet 100 Mbit/s |
STM-1 …VC-4 (67%) |
VC-3-2v (100%) |
Ethernet 1 Gbit/s |
STM-16 …VC-4-16c (44%) |
VC-4-7v (95%) |
DVB-ASI 270 Mbit/s |
STM-4 …VC-4-4c (37%) |
VC-3-6v (92%) |
Pozn.:
VC-4-Xc , kde X je 4, 16, 64 nebo 256, označuje souvislé zřetězení virtuálních
kontejnerů VC
VC-n-Xv označuje virtuální zřetězení VCAT virtuálních kontejnerů VC
Virtuální zřetězení VCAT umožní inverzním multiplexováním svázat velké množství X kontejnerů nižšího či vyššího řádu SDH do jedné virtuální zřetězené skupiny (VC-n-Xv). Jen zdrojové a cílové uzly musí být způsobilé zpracovávat VCAT, protože virtuální zřetězení je transparentní k průchozím uzlům. Tudíž, když chtějí poskytovatelé služeb zařazovat VCAT podporu do jejich sítě, stačí zdokonalit pouze ty přípojné, či oddělující uzly, které mají tuto funkci poskytnout. VCAT umožní poskytovatelům uvedení služby, která nemapuje uspořádaně do pevných časových poloh, čímž se odstraní plýtvání přenosovou rychlostí. To je zvláště důležité pro propojování místních počítačových sítí (Ethernet) a poskytování videoslužby, jak je zřejmé z tabulky 1.
Další z nových technologií - LCAS (Link Capacity Adjusting Scheme) poskytne přenosovou rychlost v násobcích VC-n na požádání pomocí mechanismu pro změnu jejich počtu ve virtuálním zřetězení bez přerušení provozu – viz. obr. 1. To také umožňuje automatické vynechání a znovu obnovení porušených přenosových cest. LCAS poskytne ovládací mechanizmus a protokol, který může dynamicky zvýšit nebo snížit počet multiplexních jednotek SDH ve zřetězení. Signalizační zprávy se vyměňují mezi síťovými prvky ve služebních bajtech záhlaví cesty. LCAS umožní účinné aktualizace provozu a dokáže tak reagovat na poruchy sítě, čímž vyloučí potřebu ručního zásahu. Tato schopnost umožňuje poskytovateli služeb redukovat počet VC, zlepšit služby zákazníkům a zároveň snížit provozní náklady.
Obr. 1 Použití LCAS
GFP (Generic Framing Procedure) umožňuje mapovat různé typy datových zpráv do kontejnerů SDH, nebo virtuálně zřetězených propojení pro přepravu přes SDH sítě podle doporučení ITU-T G.7041/Y.1303. V porovnání s jinými rámcovacími procedurami jako např. PPP (point-to-point) protokol a ITU- T X.86, které používají HDLC (high-level data-link control) má GFP nižší a deterministickou režii a také nižší pracovní nároky.
Obr. 2 Rámec rámcově mapovaného GFP
Existují dva typy formátů GFP mapování: rámcově mapovaný GFP (GFP-F) a transparentní GFP (GFP-T). GFP-F je běžně užívaný protokoly založený na zapouzdření paketu či rámce, jako např. rámec Ethernet či IP paket – viz obr. 2. GFP-T je optimalizovaný pro protokoly, které užívají blokové kódování 8B/10B, včetně DVB-ASI, gigabitového Ethernetu a systémů pro ukládání a zálohování dat – viz obr. 3. Rámec GFP vždy obsahuje na začátku identifikátor délky se zabezpečením, záhlaví, informační pole a na konci zabezpečení informačního pole.
Obr. 3 Rámec transparentního GFP
Multiservisní platforma MSPPs, která využívá VCAT, LCAS, a GFP poskytne efektivní způsob, jak sjednotit hovorové, datové, a video služby na stávající SDH základní síťové infrastruktuře. Sjednocuje přenosové schopnosti vícenásobného vydělovacího muldexu, přepínání a úpravy kapacity malých digitálních rozvaděčů, a dalších TDM, IP, video, a datových zařízení.
Pro jednosměrné digitální videovysílání MSPPs účinně podporuje přenos komprimovaných (DVB ASI) formátů videosignálu přímo přes SDH spoje mezi uzly. Vzhledem k tomu, že VoD (Video on Demand) a podobné aplikace požadují zpětnou přenosovou cestu, tak může být digitalizovaný videosignál přepravovaný přes síť Ethernet k rozhraní spolehlivé stávající SDH sítě,. Požadované digitalizované videosignály jsou přenášeny z videoserverů přes IP/Ethernet/SDH síť do vzdáleného distribučního uzlu a poté do domácností.
Kromě přenosu mezi dvěma body (PPP aplikace), jsou také podporované aplikace vysílání k více bodům přes SDH. Přicházející signály jsou ve vydělovacích muldexech a digitálních rozvaděčích rozbočené do více výstupních portů a poslané k několika distribučním uzlům. Vydělující funkce SDH se používají pro získání videosignálu z hlavního kruhu a případně k přeposlání dalším doplňkovým kruhům. Typicky se používají signály STM-4 (622 Mbit/s) a STM-16 (2,5 Gbit/s) pro kruhy vedlejších sítí a signály STM-16 nebo STM-64 (10 Gbit/s) pro hlavní kruh. Možné uspořádání sítě je zobrazeno na obrázku 4.
Obr. 4 Konvergentní síť pro VoD
SDH zajišťuje navíc spolehlivost přenosu v kruhové síti tak, že posílá dva identické signály po obou stranách kruhu. Jestliže nějaký uzel na kruhu detekuje poruchu v hlavní přenosové cestě (pracovní cesta), tak se uvede do chodu ochranný mechanismus a přepne na alternativní přenosovou cestu (ochrana). Toto přepnutí nastane v intervalu do 50 ms. Zajištění spolehlivého přenosu může být řešeno také pomocí LCAS, kdy je část virtuálních kontejnerů zřetězení vedena po jedné a část po druhé straně kruhu (obecně jinou cestou v síti), ovšem za cenu poklesu propustnosti po dobu poruchy.
Vývoj nových generací SDH technologií dává poskytovatelům služeb možnosti nabízet širokou paletu služeb, včetně videoslužeb, bez náhrady stávajících SDH sítí. Prvky multiservisní platformy MSPPs přidané k existujícím SDH infrastrukturám dovolí poskytovateli služeb vytvořit síť pro přenos digitalizovaného videosignálu, která je charakterizovaná takovou třídou spolehlivosti přenosu, jakou poskytovatelé potřebují.
Užitečnou výhodou zmiňovaných principů VCAT, LCAS, GFP je možnost snížení provozních nákladů provozovatelů sítí a využití existujících páteřních sítí SDH. Propojení zákaznických sítí LAN se provádí při vyžití koncepce Ethernet over SDH pomocí levných rozhraní Ethernet, oproti klasickému řešení s porty E1, E3. Zvýšení propustnosti je možné za provozu podle momentálního stavu sítě a požadavků na provoz.
Tento příspěvek vznikl za podpory výzkumného záměru MSM6840770014.
[1] Článek na
http://lw.pennnet.com/ -
Ready for primetime: MSPPs can deliver digital video over existing network
[2] Doporučení ITU-T G.7041/Y.1303 (12-2003) - Generic framing procedure
(GFP)
[3] Doporučení ITU-T G.7042/Y.1305 (02-2004) - Link capacity adjustment
scheme (LCAS) for virtual concatenated signal
[4] Doporučení ITU-T X.85/Y.1321 (03-2001) - IP over SDH using LAPS
[5] Doporučení ITU-T X.86/Y.1323 (02-2001) - Ethernet over LAPS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.