|
![]() |
ISSN 1214-9675 Server vznikl za podpory Grantové agentury ČR. 21. ročník |
Témata
Doporučujeme
Kontakt
|
![]()
Vydáno dne 07. 12. 2009 (10945 přečtení) |
![]() |
(1) |
![]() |
(2) |
![]() |
(3) |
Úpravou a dosazením do zmíněných rovnic získáme přepočetní vztah mezi extrapolovanou hodnotou dílčího faktoru zhoršení Ie,ext a empirickou hodnotou širokopásmového dílčího faktoru zhoršení Ie,WB pro R-faktor v intervalu hodnot 0 až 100, kde parametry a a b jsou a = 169,38 a b = 176,32:
![]() |
(4) |
Tohoto odvozeného vztahu (4) lze pak využít pro výpočet hodnot extrapolovaného dílčího faktoru zhoršení Ie,ext, který tak reprezentuje univerzální hodnotu dílčího faktoru zhoršení Ie pro úzkopásmové i širokopásmové hovorové kodeky.
Výpočet hodnot R-faktoru přepočtem z empirických hodnot Ie
Empirické hodnoty parametru Ie vychází vesměs záporně pro širokopásmové hovorové kodeky a vedou tak ke zvýšení hodnot původního úzkopásmového R-faktoru nad hodnotu 100. Této skutečnosti tak můžeme využít pro normování hodnot obecného R-faktoru odvozené od exponenciální extrapolace, tzn. úpravu vztahu (1) do tvaru dle rovnice (5). Dosažené výsledky pak lze porovnat s předchozí metodikou výpočtu Ie,ext.
![]() |
(5) |
kde parametry a a b jsou stejné jako v předchozím metodickém případě, to znamená, že a = 169,38 a b = 176,32.
I když je rozsah stupnice MOS od 1 do 5, původní metodika předpokládá při subjektivním hodnocení zprůměrňování výsledků od hodnotitelů tak, že nebude překročena hodnota 4,5. V dostupné literatuře [7] kupodivu přetrvává tento názor i pro případ, kdy jsou uvažovány širokopásmové kodeky, u nichž se předpokládá vyšší kvalita (nižší faktor zhoršení).
Přijmeme-li hypotézu, která se posléze potvrdila provedenými testy, že širokopásmové kodeky budou lépe subjektivně hodnoceny, je třeba rozšířit aktivní rozsah stupnice MOS nad 4,5. Na základě rovnice (5) můžeme provést normování hodnoty úzkopásmového R-faktoru na hodnotu univerzálního R-faktoru s tím, že bude nutné pro hodnoty, které přesáhnou původně stanovenou hranici parametru MOS, nalézt příslušnou extrapolaci.
Pro původní rozsah parametru MOS, to znamená v intervalu od 1 do 4,5, dosahuje hodnota širokopásmového R-faktoru své maximální hodnoty dle použitého přepočtu pouze 82. Použitím extrapolace získáme průběh dle obr.1.
Obr.1 Extrapolace úzkopásmového R-faktoru na obecný R-faktor se změnou ohodnocení dle MOS
S ohledem na úpravu závislosti parametru MOS a hodnot R-faktoru vyjděme v úvahy, že se zvýší o 50% počet posluchačů, kteří se přikloní k hodnocení dle parametru MOS k nejvyššímu ohodnocení, tzn. 5. Z toho pak plyne, že maximální hodnotě R-faktoru (R = 100) bude odpovídat hodnocení dle parametru MOS hodnotou 4,75.
Následně lze provést úpravu vztahu mezi parametrem MOS a hodnotou normovaného univerzálního R-faktoru dle rovnice (5) na následující tvar přepočtu:
![]() |
(6) |
Porovnání různých způsobů přepočtu mezi parametrem MOS a R je možné učinit pomocí on-line programu Přepočet hodnoty MOS na R – faktor.
Na následujícím obrázku (viz obr. 2) jsou souhrnně graficky znázorněny výsledky dle jednotlivých výše navržených přístupů hodnocení kvality přenosu hovorového signálu, a to pro ztrátovost paketů (MOS = f(Ppl)). Modrou barvou jsou vyznačeny průběhy kodeku ACELP (GSM-EFR) s přenosovou rychlostí 12,2 kbit/s, konkrétně plnou čarou pro metodiku rozšíření použitého rozsahu hodnot stupnice hodnocení MOS, čárkovanou čarou pro metodiku výpočtu hodnot R-faktoru přepočtem z empirických hodnot Ie a tečkovanou čarou pro metodiku výpočtu hodnot Ie,ext z empirických hodnot Ie,WB. Totožným způsobem lze rozlišit ostatní průběhy, kdy oranžovou barvou jsou znázorněny průběhy závislostí pro úzkopásmový telefonní kodek PCM (dle ITU-T G.711) s přenosovou rychlostí 64 kbit/s a červenou barvou jsou znázorněny průběhy závislostí pro širokopásmový kodek ADPCM (dle ITU-T G.722) s přenosovou rychlostí 64 kbit/s.
Obr.2 Porovnání závislostí MOS = f(Ppl) dle navržených metodik hodnocení
Pokud provedeme shrnutí poznatků, pak nejoptimističtějšího hodnocení je dosaženo pro model, kdy je rozšířen rozsah hodnot stupnice hodnocení MOS nad původní hodnotu 4,5. Tento závěr platí pro všechny testované kodeky. Toto hodnocení však již neplatí pro průběh charakteristik MOS = f(Ppl), kde je výsledné ohodnocení ovlivněno na základě faktoru odolnost kodeku proti ztrátám paketů Bpl, který může v určité míře vylepšit hodnocení hovorové komunikace u IP provozu v případě, že vykazuje určitou ztrátovost paketů Ppl. Konkrétně do hodnot cca 15%.
Dále je nutno konstatovat, že by oddělené hodnocení širokopásmového provozu (rozsah R 0 až 130) dle extrapolované křivky vedlo ke stejné hodnotě MOS jako v případě odděleného hodnocení úzkopásmového provozu (rozsah R 0 až 100). Při snaze vytvořit univerzálně použitelnou stupnici pro širokopásmový, úzkopásmový nebo případně kombinovaný provoz, lze použít stupnici 0 až 100 nebo 0 až 130. Považujeme za správné a logické ponechat rozsah do 100. Hodnocení dle 100 bodové škály se rovná 100%. Takto byl R-faktor původně koncipován a bylo by nevhodné tuto koncepci měnit. Tento přístup vede k jedné z metodik, porovnaných na obr.2. Porovnání různých způsobů výpočtu parametrů MOS a R je možné učinit pomocí on-line programu Odhad R-faktoru pro klasickou i širokopásmovou telefonii. Společným znakem všech těchto metodik je, že kvalitnější kodek je zdánlivě schopen kompenzovat svým nižším R-faktorem zhoršení pokles kvality v důsledku dalších nezávislých vlivů (zpoždění, ztrátovost paketů, echo). Provedené testy jsou však v rozporu s tímto zjištěním.
Navržené modely znázorněné na obr.4 a obr.5 čárkovanou čarou vycházejí z hodnot vypočtených na základě výsledků realizovaných subjektivních testů (viz obr.3). Z těchto hodnot je následným výpočtem stanoven faktor odolnosti proti ztrátě paketů Bpl pro oba typy kanálů. Pro úzkopásmový telefonní kanál je faktor Bpl = 8,5, resp. pro širokopásmový telefonní kanál je faktor Bpl = 6,5 a dále faktor zhoršení Ie,ext pro telefonní kanál se šířkou frekvenčního pásma 3,1 kHz je roven hodnotě 4 a pro telefonní kanál se šířkou frekvenčního pásma 7 kHz je roven hodnotě 0.
Obr.3 Subjektivní hodnocení kvality hovoru pro 3,1 kHz a 7 kHz hovorové kanály
![]() |
(7) |
Z hlediska dosažených výsledků bych především rád poukázal na nepříliš výrazné rozdíly v posuzování kvality hovoru získaných na základě realizovaných testů pro hovorové kanály se šířkou frekvenčního pásma 3,1 kHz a 7 kHz (názorněji viz obr.3).
Obr.4 Model závislosti efektivního faktoru zhoršení na úrovni ztráty paketů pro kanál 3,1 kHz
Obr.5 Model závislosti efektivního faktoru zhoršení na úrovni ztráty paketů pro kanál 7 kHz
Odvozením ze vztahů (5) a (7) pak získáme rovnici pro model normovaného efektivního faktoru zhoršení vlivem kodeků Ie-eff,ext ve tvaru:
![]() |
(8) |
Závěrem lze konstatovat, že zjištěné výsledky odpovídají předpokladu. To znamená, že rozšíření šířky frekvenčního pásma nad 3,1 kHz nepřinese již podstatné zvýšení srozumitelnosti a z toho plyne, že kvalitnější kodek nedokáže kompenzovat jiné nezávislé negativní vlivy (např. zde ztrátovost paketů). Dle našich zjištění je hodnota faktoru zhoršení Ie pro telefonní kanál se šířkou frekvenčního pásma 3,1 kHz jen o 4 vyšší než hodnota pro telefonní kanál se šířkou frekvenčního pásma 7 kHz.
Z realizovaných testů vyplývá, že rozšiřování frekvenčního pásma nad hranici 4 kHz nepřinese výrazné zvýšení srozumitelnosti. Lze však předpokládat věrnější interpretaci zabarvení hlasu mluvčího a možnost přenosu i nehovorových, resp. „audio“ signálů obecně. To může přinést více než jen praktický efekt, ale i konkurenční výhodu provozovatelům sítí, implementujících širokopásmové kodeky, kteří mohou této skutečnost marketingově využít.
Při snaze vytvořit univerzálně použitelnou stupnici pro širokopásmový, úzkopásmový nebo případně kombinovaný provoz, lze použít stupnici 0 až 100 nebo 0 až 130. Považujeme za správné a logické ponechat rozsah do 100. Hodnocení dle 100 bodové škály se rovná 100%. Takto byl R-faktor původně koncipován a bylo by nevhodné tuto koncepci měnit.
Z provedených testů vycházejí nepříliš významné rozdíly v subjektivním hodnocení kvality obou typů kodeků, tím pádem nelze průkazně říci, že zvyk na kvalitnější kodek povede k relativně horšímu hodnocení klasického kodeku. Na základě uskutečněných testů a jejich výsledků lze také konstatovat, že je možné překročit původní maximální hodnotu parametru MOS = 4,5 a je to i z hlediska posuzování kvality hovorové komunikace realizované širokopásmovými hovorovými kodeky nezbytné. Navržená korekce původní křivky přepočtu mezi R-faktorem a parametrem MOS je uvedena vztahem (6).
Tento příspěvek vznikl za podpory grantového projektu "Pokročilá optimalizace návrhu komunikačních systémů pomocí neuronových sítí" Grantové agentury ČR pod registračním číslem GA102/07/1503 .
[1] "7 kHz audio-coding within 64 kbit/s", doporučení ITU-T
G.722 (11/1988), dostupné z:
http://www.itu.int/rec/T-REC-G.722.
[2] "Low-complexity coding at 24 and 32 kbit/s for hands-free
operation in systems with low frame loss", doporučení ITU-T G.722.1 (05/2005),
dostupné z: http://www.itu.int/rec/T-REC-G.722.1.
[3] "Wideband coding of speech at around 16 kbit/s using
Adaptive Multi-Rate Wideband (AMR-WB)", doporučení ITU-T G.722.2 (07/2003),
dostupné z: http://www.itu.int/rec/T-REC-G.722.2.
[4] "Pulse code modulation (PCM) of voice frequencies",
doporučení ITU-T G.711 (11/1988), dostupné z:
http://www.itu.int/rec/T-REC-G.711.
[5] "Transmission impairments due to speech processing and New Appendix IV – Provisional planning
values for the wideband equipment impairment factor Ie,WB", doporučení ITU-T
G.113 (11/2007), dostupné z:
http://www.itu.int/rec/T-REC-G.113.
[6] The E-model, a computational model for use in
transmission planning and New Appendix II – Provisional impairment factor
framework for wideband speech transmission, doporučení ITU-T G.107 (03/2005), dostupné z:
http://www.itu.int/rec/T-REC-G.107.
[7] Möller, S. - Raake, A. - Kitawaki, N. - Takahashi, A. - Wältermann, M.: "Impairment Factor Framework for Wideband Speech Codecs". IEEE Transactions on
Audio, Speech and Language Processing, Vol. 14, No. 6, 2006, pp. 1969–1976, ISSN 1558-7916.
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.