|
![]() |
ISSN 1214-9675 Server vznikl za podpory Grantové agentury ČR. 21. ročník |
Témata
Doporučujeme
Kontakt
|
![]()
Vydáno dne 11. 12. 2006 (8257 přečtení) |
![]() | (1) |
kde n je index lomu vlákna, c značí rychlost světla a Δx popisuje offset pozice SOA, jak je naznačeno na obr. 3. Pokud je řídicí puls vysílán do SOA skrze vazební člen (WDM) nacházející se uvnitř smyčky, vyvolá změnu fáze mezi oběma datovými pulsy šířícími se protisměrně a dochází ke konstruktivní interferenci na výstupním portu spínače.
Obr. 3 Konfigurace SI spínače (SLALOM)
Další zástupce vláknových celooptických spínačů je ultrarychlý nelineární interferometr (angl. UNI - Ultrafast nonlinear interferometer) zobrazený na obr. 4. Podstata spínače spočívá v použití polarizaci zachovávajícího vlákna (PM vlákno). Princip operace je následující. Datový puls je rozdělen s ohledem na jeho polarizační stav v polarizačním děliči svazků. Puls opouštějící dělič je navázán do obou os, rychlé a pomalé, dvojlomného vlákna. Obě ortogonálně polarizované složky pulsu se od sebe časově vzdálí vlivem šíření v různých osách vlákna. Tento časový rozdíl závisí na délce vlákna a na parametru dvojlomu B. Časový rozdíl také definuje šířku časového spínacího okna Δτ UNI spínače
![]() | (2) |
kde nrychl a npomal jsou indexy lomu rychlé a pomalé osy PM vlákna, L je délka vlákna a c je rychlost světla. Po šíření v PM vláknu se obě komponenty pulsu dostanou skrze optický cirkulátor do smyčky, ve které se nachází i SOA. Pokud není řídicí puls přítomen v SOA, obě komponenty lišící se polarizací nejsou ovlivněny přídavnou změnou fáze. Než opustí smyčku, jejich polarizační stav je změněn pomocí polarizačního kontroléru tak, aby byl vykompenzován dvojlom (časový rozdíl) při zpětném šíření PM vláknem. Na vstupně-výstupním polarizačním děliči svazků (angl. PBS - Polarization beam splitter) spolu interferují obě komponenty destruktivně na výstupním portu. Pokud chceme přepnout datový puls na výstupní port, musíme vysílat do SOA řídicí puls (λC ≠ λD) časově přesně mezi komponenty datového pulsu. Řídicí puls změní fázi zpožděné repliky datového pulsu skrze efekt křížové fázové modulace. Tato změna fáze vede ve výsledku k přepnutí datového pulsu na výstupní port spínače.
Obr. 4 Konfigurace UNI spínače. Polarizační dělič svazku (PBS), polarizaci zachovávající vlákno (PMF), cirkulátor (CIR), polarizační kontrolér (PC).
Celooptické spínače popsané výše charakterizuje jejich přenos. Principiálně je tato vlastnost interferometrických spínačů popsána rovnicí
Pin(t) a Pout(t) jsou vstupní a výstupní výkonové charakteristiky datového signálu. G1(t), G2(t) a Φ1(t), Φ2(t) je časově závislý zisk, resp. fázový posun SOA. Tyto charakteristiky SOA jsou řízeny pomocí nelineárních procesů vyvolaných řídicími pulsy. V případě MZI spínače, indexy zisků a fáze odpovídají jednotlivým optickým zesilovačům v ramenech interferometru. SI spínač využívá pouze jeden SOA, a proto indexy odpovídají různým směrům zisku a fáze. V případě UNI spínače se jedná o zisky a fázové charakteristiky pro TE a TM vid SOA. Nutno podotknout, že veškeré ztráty jsou zanedbány a vazební poměr pro všechny tři interferometry je roven 0,5 (3 dB).
Celooptické interferometrické spínače mohou být použity pro potřeby optického demultiplexování a vlnové konverze. Obr. 5 zobrazuje schéma celooptického spínače ve funkci demultiplexoru OTDM kanálů. Datový tok je přiveden na vstupní port spínače, kde každý puls odpovídá jednomu multiplexovanému kanálu nižší úrovně. Abychom mohli vydělit OTDM kanál na vydělovací port (angl. drop port), musíme přesně načasovat řídicí pulsy na tento daný kanál. Pro potřeby dalšího zpracování a přenosu datových signálů je nutné na výstupu řídicí pulsy potlačit filtrací.
Obr. 5 OTDM demultiplexor založený na celooptickém spínači - celooptický spínač (AOS), optický filtr (OF)
Spínače mohou být také využity jako vlnové konvertory. Konfigurační schéma optického vlnového konvertoru je naznačeno na obr. 6. Rozdíl mezi demultiplexorem a vlnovým konvertorem spočívá v rozdílném využití vstupních portů celooptického spínače.
Obr. 6 Vlnový konvertor založený na celooptickém spínači - celooptický spínač (AOS), optický filtr (OF)
Datové pulsy jsou vysílány na řídicí port a signál kontinuální vlny (dále jen CW) na datový port spínače. Datové pulsy o vlnové délce λD modulují CW signál a opouštějí spínač na nové vlnové délce λCW. Původní datový signál je nutné na výstupu potlačit filtrací.
Cílem tohoto článku byl popis tří základních celooptických interferometrických spínačů, jejich principů operace a definice přenosových parametrů (časové spínací okno, přenos). Byly také naznačeny možné způsoby využití spínačů ve funkci celooptického demultiplexoru a vlnového konvertoru.
Článek vznikl v rámci projektu Optimalizace přenosu dat rychlostí 10 Gbit/s - GA102/04/0773.
[1] B. Cai, L. A. Johansson, C. F. C. Silva, S. Bennett, Alwyn J. Seeds.
Crosstalk, Noise, and Stability Analysis of DWDM Channels Generated by Injection Locking Techniques.
Journal of Lightwave Technology, vol. 21, no. 12, December 2003.
[2] S. Song. Higher-order four-wave mixing and its effect in WDM systems.
Optics Express, vol. 7, p. 166-171, 2000.
[3] R. J. Runser et al. Interferometric ultrafast SOA-based
optical switches: From devices to applications. Optical and Quantum Electronics,
vol. 33, p. 841-874, 2001.
[4] Schubert, C. Berger, J. Diez, S. Ehrke, H.J. Ludwig, R. Feiste, U. Schmidt,
C. Weber, H.G. Toptchiyski, G. Randel, S. Petermann, K. Comparison of interferometric
all-optical switches for demultiplexing applications in high-speed OTDM systems.
Journal of Lightwave Technology, vol. 20, no. 4, p. 618-624, April 2002.
[5] H. Kim, J. Kim, E. D. Sim, Y. S. Baek,
K. H. Kim, O. K. Kwon, K. Oh. All-optical wavelength conversion in
SOA-based Mach-Zehnder interferometer with monolithically integrated loss-coupled
DFB laser diode. Semicond. Sci. Technol, vol. 19, p. 574-578, 2004.
[6] G. Gavioli, P. Bayvel. Novel, High-Stability 3R All-Optical Regenerator Based On
polarization Switching In A Semiconductor Optical Amplifier. European Conference on Optical
Communication,
2002.
[7] K. L. Hall, G. Lenz, A. M. Darwish, E. P. Ippen. Subpicosecond gain
and index nonlinearities in InGaAsP diode lasers. Optics Communications, vol. 111, p. 589-612,
1994.
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.