|
![]() |
ISSN 1214-9675 Server vznikl za podpory Grantové agentury ČR. 21. ročník |
Témata
Doporučujeme
Kontakt
|
![]()
Vydáno dne 29. 07. 2004 (5654 přečtení) |
kde | ![]() |
je výkonová přenosová funkce |
KN je konstanta závislá na typu použitého kabelu |
Problémem při modelování přeslechů je stanovení konstant K. Skutečné závislosti přeslechových vazeb na kmitočtu vykazují značné zvlnění v důsledku nerovnoměrnosti kapacitních a induktivních vazeb podél vedení. Závisí na procesu výroby kabelu, dodržení tolerancí a dále i na způsobu pokládky, ohybech apod.
Obvykle také nepotřebujeme znát přeslechové vazby mezi konkrétní dvojicí párů, ale zajímají nás přeslechové vazby všech ostatních párů v profilu kabelu k páru zkoumanému, resp. jen vazby z těch párů, na kterých jsou nasazeny systémy způsobující rušení. Experimentálně lze pak stanovit střední míru vazeb a tu pak aplikovat na všechny páry kabelu.
Pro analýzu přeslechových poměrů v kabelu existují v zásadě dva modely. První vychází z nejhoršího případu přeslechů mezi sousedními páry. Při analýze přeslechů se pak postupuje tak, že s postupným přidáváním systémů do kabelu se obsazují nejprve kombinace s nejsilnějším rušením. Tomu odpovídá model přeslechu pro rušení od systémů téhož typu z více párů s přepočtem konstanty pro vztah
Kn je
konstanta pro n zdrojů rušení (přeslechu)
K1 je konstanta pro 1 zdroj rušení pro nejhorší případ rušení od sousedního
páru
n je počet zdrojů rušení od 1 do 49
Druhý model vychází z průměrné úrovně rušení a z lineárního nárůstu rušení s přibývajícími systémy v kabelu. Odpovídá to postupnému přidávání přípojek rovnoměrně rozprostřených v profilu kabelu.
K´n je
konstanta pro n zdrojů rušení (přeslechu)
K´1 je konstanta pro 1. zdroj rušení –
odpovídá průměrné míře přeslechů v kabelu
První model byl použit v doporučení ITU-T G.996, kde se rozebírají metody testování xDSL koncových zařízení. Jedná se o pesimističtější pohled, jehož použití může mít podstatný vliv na strategii nasazování xDSL u provozovatelů. Oba modely porovnává obr. 1, kde je patrná značná strmost nárůstu rušení při nižších počtech systémů v kabelu. Deset systémů v kabelu s padesáti páry přitom odpovídá 20% obsazenosti kabelu daným digitálním systémem. Pro plně obsazený kabel vycházejí oba modely stejně.
První model je však výhodný pro snadné stanovení konstanty přeslechů, protože stačí provést měření nejhoršího případu rušení (od sousedního páru) a na základě toho stanovit příslušný model. Oproti tomu pro zjištění průměrného rušení je nutné proměřit všechny kombinace rušících párů. Na základě znalosti typického charakteru rozložení rušení v kabelu je však možno průměrné rušení stanovit i zjednodušeně z konstanty pro nejhorší případ rušení vztahem
Při nasazování systémů xDSL se dá předpokládat, že obsazenost digitálními systémy se bude průměrně pohybovat právě na nižších hodnotách do 20%, kde vychází značný rozdíl při aplikaci obou uvedených modelů. Pro 10 rušících systémů v padesáti-párovém kabelu bude pro lineární model přibližně 1,9 krát menší rušení, tj. rušení menší o 2,8 dB oproti modelu s mocninou 0,6.
Důsledky této skutečnosti ukazují obr.3 a 4 pro ADSL nasazené na místním kabelu typu TCEPKPFLE s průměrem žíly 0,4 mm a izolací na bázi polyetylénu. Je znázorněna závislost přenosové rychlosti ve směru od poskytovatele k účastníkovi (Downstream) i od účastníka k poskytovateli (Upstream) na délce přípojky pro plnou variantu ADSL s frekvenčním oddělením pásem (FDM). Parametrem u jednotlivých křivek je počet systémů v kabelu od jednoho do plného počtu padesáti párů.
Obr. 3 vychází z prvně uvedeného mocninného modelu, obr. 4 pak z druhého, tedy lineárního modelu. Jsou zřejmé podle očekávání značně vyšší přenosové rychlosti pro nižší obsazenost kabelu pro lineární model. Podobná je i situace pro jiné rušící systémy v kabelu. Pro provozovatele to znamená, že pokud bude plánovat a nabízet ADSL přípojky podle pesimistického mocninného modelu, může předem degradovat parametry účastnické přípojky a řadu přípojek prohlásit za nepoužitelné pro daný typ služby. V opačném případě, pokud bude použit lineární model, bude okruh potenciálních uživatelů daných služeb a náročnějších účastnických profilů vyšší, ale naopak se ve více případech může ukázat při praktickém nasazení nepřiměřenost odhadu s nižší přenosovou rychlostí, než se předpokládalo.
[1] Vodrážka, J. Přenos vysokými rychlostmi na symetrických párech. Disertační práce, ČVUT FEL, Praha 2000.
[2] Doporučení ITU-T G.992.1 Asymmetrical Digital Subscriber Line (ADSL)
transmissions. 06/1999.
[3] Doporučení ITU-T G.996 Test procedures for Digital Subscriber Line (DSL). 06/1999.
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.