|
ISSN 1214-9675 Server vznikl za podpory Grantové agentury ČR. 21. ročník |
Témata
Doporučujeme
Kontakt
|
Základní popis přípojky SHDSLVydáno dne 01. 12. 2004 (20143 přečtení)Příspěvek popisuje základní funkce koncových zařízení symetrické digitální účastnické přípojky standardizované v doporučení ITU-T G.991.2.
SHDSL (Single pair High speed Digital Subscriber Line) je následníkem systému HDSL (High bit rate Digital Subscriber Line) a slouží pro duplexní provoz po jednopárovém symetrickém vedení. Přenosové rychlosti na účastnickém rozhraní jsou od 192 kbit/s do 2312 kbit/s. Pro přenos se používá šestnáctistavová pulsně amplitudová modulace s Trellis kódováním (16-TCPAM). Samotný návrh SHDSL transceiveru (podle doporučení ITU-T G.991.2) je proveden s ohledem na spektrální kompatibilitu s dalšími technologiemi, které jsou využívány v přístupových sítích (zejména ADSL, ISDN). SHDSL není možné na rozdíl od ADSL provozovat na společném páru s analogovou telefonní přípojkou POTS (Plain Old Telephone Service) ani s přípojkou ISDN (Integrated Service Digital Network). obr. 1 - Funkční model SHDSL spoje Na obr. 1 je uvedeno základní uspořádání
SHDSL spoje. Tvoří jej dvě jednotky STU (SHDSL Transceiver Unit), účastnické vedení
(Digital Local Loop) a případně i opakovače SRU (SHDSL Regenerator Unit). Opakovače
(regenerátory signálu) se umísťují do trasy mezi dvě STU pro zvětšení
překlenutelné vzdálenosti. Základní funkce bloku PMD jsou :
Blok PMS-TC plní funkce spojené s rámcovou
synchronizací, vytvářením rámců, skramblováním a deskramblováním. V jednotkách
STU je blok PMS-TC připojen rozhraním a(resp.b) k bloku TPS-TC. obr. 2 - Vrstvový referenční model SHDSL spoje Vrstvový model na obr. 2 jen jinak vyjadřuje dříve uvedené blokové schéma z obr. 1. Tento vrstvový pohled na jednotku SHDSL vychází ze všeobecného modelu xDSL, který je uveden v doporučení ITU-T G.995.1. Obr. 2 zobrazuje nejen vnitřní body rozhraní gC, a (resp. gR, b), ale také referenční body celého přenosového řetězce. Podle druhu požadované služby a způsobu využití se jednotka STU-R připojuje přes referenční body S/T, k odpovídajícímu terminálu (datovému, telekomunikačnímu, atd.). Referenční bod U je rozhraní mezi dvěmi jednotkami STU-x. Je-li do trasy zařazen regenerátor je bod U směrem k uživateli označován jako U-C a směrem k poskytovateli sítě je označován jako U-R. Jednotka poskytovatele STU-C je připojena k síti přes referenční bod V. SHDSL transceivery jsou určeny pro přenosové rychlosti na uživatelském rozhraní od 192 kbit/s do 2,312 Mbit/s po krocích o velikosti 8 kbit/s. Povolené přenosové rychlosti jsou dány vztahem :
kde proměnné nabývají hodnoty :
Pro hodnotu n = 36 je proměnná i pouze 0 nebo 1.
Popis funkce SHDSL modemuBlokové schéma postupu při zpracování dat na vrstvách PMS-TC a PMD vysílací části jednotky STU-C (resp. STU-R) je uvedeno na obr. 3. obr. 3 - Zpracování dat na vrstvách PMS-TC a PMD ve vysílací části STU Proměnná n reprezentuje bitový čas (diskrétní změny signálu s periodou jednoho bitu), proměnná m reprezentuje symbolový čas (diskrétní změny signálu s periodou jednoho symbolu). Proměnná t představuje čas spojitého signálu po digitálně-analogovém převodu na linkovém rozhraní. Bloky vytváření rámců, CRC, skrambler a TCM kodér jsou součástí bloku PMS-TC. Kanálový prekodér (precoder) a tvarovač spektra (spectral shaper) jsou součástí bloku PMD. Rámec SHDSLPostup rozdělení uživatelských dat do rámce SHDSL je následující. Rámec SHDSL (uveden na obr. 4) obsahuje 4 bloky uživatelských dat a každý blok uživatelských dat je tvořen 12 sub-bloky. Velikost sub-bloku je dána vztahem ks = i + n × 8 bitů. Celkový počet uživatelských bitů jednom v rámci SHDSL je kSHDSL = 4 × 12 × (i + n × 8). Rozsahy hodnot proměnných i a n, stejně jako povolené přenosové rychlosti uživatelských dat, jsou uvedeny ve vzorci (1) a (2). Zjednodušená struktura rámce SHSDL je shrnuta tab. 1.
tab. 1 - Shrnutí záhlaví rámce SHDSL obr. 4 - Struktura rámce SHDSL Při dvoupárovém provozu je nezbytné rozdělit uživatelský datový tok mezi oba páry. Dělení se realizuje prokládáním sub-bloků mezi párem 1 a párem 2. Princip je ukázán na obr. 5, kdy je ks bitů z každého sub-bloku přenášeno prvým párem a zbylých ks je přenášeno druhým párem. Velikost každého sub-bloku je definována jako 2ks, kde ks = i + n × 8 bitů. obr. 5 - Rozdělení dat mezi dva páry Na obou párech vedení se musí používat stejné přenosové rychlosti a vysílače obou párů musí dodržovat limity pro rámcovou synchronizaci. V STU-C se taktovací signál pro oba páry odebírá ze stejného zdroje. V jednotce STU-R se takt odvozuje od linkového signálu z každého páru. Zabezpečení cyklickým kódem CRCZabezpečení se přenáší v záhlaví rámce SHDSL 3x po dvou bitech (dělené záhlaví mezi bloky dat). Kód CRC (Cyclic Redundancy Check) se generuje pro každý rámec a je vysílán v rámci následujícím. Postup vytvoření šestice CRC bitů je následující: polynom uživatelských dat je vynásoben 2 6. Takto vytvořený součin je následně vydělen generujícím (primitivním) polynomem. Zbytek po dělení je ona šestice CRC bitů. Zabezpečují se uživatelská data a záhlaví rámce mimo synchronizačního slova, CRC bitů, stuffingových bitů. Generující polynom je :
SkramblerBlokové schéma skrambleru jednotky STU-C je uvedeno na obr. 6. Na obrázku označuje Tb zpoždění v délce trvání jednoho bitu a značka "Å" operaci XOR. Skrambler je tvořen posuvným registrem se zavedenou zpětnou vazbou. Pro jednotku STU-C je to za 5 a 23 zpožďovacím členem. Pro jednotku STU-R je vazba za 18 a 23 zpožďovacím členem. V datovém módu se v rámci SHDSL neskramblují bity synchronizace a stuffingu. Pokud přicházejí ve vstupní posloupnosti bity stuffingu a synchronizace, skrambler přestane být taktován a vstupní posloupnost f(n) přechází přímo na výstup s(n). obr. 6 - Blokové schéma skrambleru STU-C Kodér TCMBlokové schéma kodéru TCM (Trellis Coded Modulation)je na obr. 7. obr. 7 - Blokové schéma TCM kodéru Sériový bitový tok ze skrambleru s(n)
je konvertován do paralelního K-bitového slova {X1(m)=s(mK+0), X2(m
=s(mK+1),....., XK(m)=s(mK+K-1)} v m-tém symbolovém čase, kde X1(m)
je první vstupní bit.
obr. 8 - Blokové schéma konvolučního kodéru Binární koeficienty ai a bi jsou zadány do kodéru během fáze aktivace spojení. Koeficienty jsou voleny podle požadavků na přenos a podle konkrétní situace. Výsledné K+1-bitové slovo (Y0(m),Y1(m),....,YK(m)) je po TCM kodéru mapováno do jedné ze 16 úrovní PAM (obecně do 2 K+1 úrovní) a vytváří tak posloupnost x(m). Je-li přenášeno K informačních bitů pomocí jednoho stavu jednodimenzionální PAM, pak doba trvání stavu je K+1 krát doba trvání jednoho bitu n. Předpis pro mapování do 16-PAM je obsažen v tab. 2. Generované symboly procházejí výstupním filtrem, který omezuje frekvenční spektrum vysílaného signálu tak, aby vyhověl maskám PSD.
tab. 2 - Mapování bitů do PAM úrovní Redukce vysílacího výkonu Z distribuční topologie účastnické
přístupové sítě vyplývá, že pro zajištění vzájemné koexistence xDSL
zařízení je nutné korigovat vysílací výkon jednotlivých přenosových zařízení.
Cílem je, aby daný systém vysílal jen s minimálním vysílacím výkonem, který
však postačuje pro zajištění dostatečné kvality přenosu (resp. dostatečného
odstupu signál-šum).
Maska PSD Jak už bylo výše zmíněno, mají systémy
SHDSL definováno frekvenční spektrum vysílaného signálu. Cílem korekcí je, spolu s
obvody PBO, zajistit lepší vzájemnou kompatibilitu s ostatními xDSL zařízeními
nasazenými v přístupové síti. Pro modulaci 16-TCPAM a pro oba směry přenosu dat, jsou v tab. 3 rozepsány detaily přenosové rychlosti, přiřazené symbolové (modulační) rychlosti a počty mapovaných bitů na symbol.
tab. 3 - Parametry přenosu pro 16-TCPAM Při vysílání jednotky STU by měla, na výstupu vysílače, být dodržena PSD maska popsaná následující funkcí ve W/Hz :
kde proměnná MaskOffsetdB(f) je definována jako :
tab. 4 - Parametry symetrické PSD Na obr. 9 je symetrická maska PSD pro přenosové rychlosti 256, 512, 768, 1536, 2048, 2304 kbit/s při PBO = 0 dB. obr. 9 - PSD maska SHDSL bez omezení výkonu (PBO = 0 dB) TaktováníKonfigurace jednotek SHDSL umožňuje flexibilitu ve výběru taktu, která je založena na využití různých zdrojů. Seznam standardních synchronizačních konfigurací a možných příkladů jejich použití je uveden v tab. 5
tab. 5 - Synchronizační konfigurace V datovém módu musí být při všech přenosových rychlostech dodržen takt s přesností do ± 32 ppm nominální frekvence. Během aktivace musí jednotka STU-C udržovat přesnost vysílaného taktu ± 32 ppm, ale jednotka STU-R smí vysílat takt s přesností do ± 100 ppm. Seznam využitelných zdrojů taktu uvádí následující přehled:
V synchronním módu může být jednotka STU-C synchronizována taktem odvozeným z toku dat určených k vysílání od STU-C k STU-R (Transmit data clock) nebo referenčním taktem sítě (Network reference clock). Referenční takt sítě může být buď takt s frekvencí 8 kHz, nebo může být násobkem frekvence 8 kHz. Typické frekvence jsou 1544 MHz nebo 2048 MHz, ačkoliv v některých aplikacích můžou být k dispozici jiné frekvence, například 64 kHz. Příspěvek vznikl za podpory grantu FRVS G1 2048/2004 a GAČR 102/03/0434. Literatura:
Související články:
Modelování vlastností silových vedení (29.01.2006) Rozbočovače pro přípojky ADSL (11.01.2006) Simulace odolnosi ADSL vůči impulsnímu rušení (09.01.2006) Rozbočovače pro přípojky VDSL (15.12.2005) Návrh rozbočovačů pro přípojky ADSL a VDSL (15.12.2005) Využití systému CATV pro přenos dat (05.12.2005) Modelování účastnických přípojek s odbočkami (05.12.2005) Standardizace širokopásmových systémů přenosu po energetickém vedení (05.12.2005) Vývoj standardů pro kabelové modemy (04.12.2005) Technologie Home PNA (30.11.2005) Druhá generace VDSL2 (30.11.2005) Optické přístupové sítě EPON a CWDM (27.07.2005) Jednoduchý model kabelového stromu (22.05.2005) Vliv omezování vysílacího výkonu na propustnost ADSL (22.05.2005) Rozšiřování pásma u přípojky VDSL (03.12.2004) Nové varianty přípojek ADSL (03.12.2004) Jevy ovlivňující útlum symetrických kabelových vedení (02.12.2004) Testování přípojek SHDSL (01.12.2004) Omezující faktory při širokopásmovém přenosu signálu po metalických párech a vzájemná koexistence s dalšími systémy (04.06.2004) Autor: P. Jareš Pracoviště: České vysoké učení technické v Praze, FEL |
Zprávy
UPOZORNĚNÍ
Činnost serveru byla ukončena.
|
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.